Polní test: FV moduly

Skutečné globální srovnání Mono, Poly, PERC a Dual FV modulů.

Celkový solární výnos: --
S
Celkový solární výnos: --
S
Celkový solární výnos: --
S
Celkový solární výnos: --
S
Celkový solární výnos: --
E
Celkový solární výnos: --
W
Rumunsko
--
--
Datum instalace: 09-03-2020
--
--
--
--
--
--
--
Ozáření

* This is a field test and the results are specific for this installation on this location please research which is the best solution for your own situation as the results can be different based on environmental influences.

Total solar yield as of 27/03/2023 when the results were reset:
Mono: 9158 kWh
Split-cell: 9511 kWh
Poly: 9113 kWh
Perc: 9471 kWh
Perc-east: 1970 kWh
Perc-west: 1730 kWh

Velké jachty

Sofistikovanost na moři

Velké jachty poskytují luxus a pohodlí mimo domov. A to dokonce větší než většina hotelů. Můžete se ocitnout v plně vybavené kuchyni, těšit se ze špičkového zábavního apartmá nebo pracovat v sofistikované kanceláři. Victron odpovídá úrovni luxusu a nejmodernějšímu energetickému vybavení, které vám poskytuje úplnou samostatnost po celé měsíce.

Kolik energie potřebujete?

Předpokládejme, že strávíte část roku ve svém druhém domově na vodě. Obrovské zásoby na palubě vám nabízejí svobodu zůstat týdny daleko od pobřeží, zakotveni ve své oblíbené zátoce. Díky plně vybavené kanceláři na palubě se postaráte o byznys jako obvykle, s výhledem, kterému se nevyrovná ani vaše kancelář na Manhattanu.

Co je to Optimální energetický plán, díky kterému je to všechno možné?

Spotřeba

Kolik potřebujete?

Luxusní jachta je zcela naplněna elektrickým zařízením. Kritické vybavení pro plachtění obvykle běží na stejnosměrném proudu, větší spotřebiče potřebují střídavý proud. Obecně má klimatizace největší spotřebu energie. Pračky, sušičky a odsolovací zařízení také spotřebují spoustu energie. Větší jachty jsou vybaveny veškerou myslitelnou elektronikou a spotřeba se tak ještě zvyšuje.

20 kWh až do 64 kWh / den nebo více

„Normální“ a „vyšší“ a prakticky neomezené profily denní spotřeby. Přečíst více

Skladování& a konverze

Kolik energie by mělo být uloženo?

Skladování energie v bateriích pomáhá snižovat spotřebu generátoru. Díky provozu na baterie namísto hlučného (hlavního) generátoru během noci usínáme při poslechu ptáků v laguně. V ideálním případě má domácí baterie dostatečnou kapacitu pro podporu náročných uživatelů lodi po dobu nejméně 24 hodin.

Výroba

Odkud tato energie pochází?

Musí být vytvořeno obrovské množství energie. Síť na velké luxusní jachtě obvykle kombinuje různé zdroje pro uspokojení poptávky. Hlavní opora bude používat tři fáze k uspokojení těch největších zatížení.

V přístavu bude jachta zapojena do třífázového pobřežního zdroje. Motory lodi mohou během plavby poskytovat alespoň část energie. Aby udrželi vše v chodu, často potřebují pomoc (více) generátorů nebo baterií. Solární panely nemohou dodávat veškerou potřebnou energii, ale mohou pomoci ušetřit náklady na palivo pro generátory.

Velké jachty jsou často vybaveny dvěma generátory. Hlavní generátor zajistí veškerou energii, kterou budete potřebovat k uspořádání velké párty. Druhý menší generátor (v hybridní kombinaci s bateriemi) by mohl být použit s méně lidmi na palubě, super tichá verze by mohla pohánět klimatizaci v noci, když je venku teplo, nebo vytápět podlahy, když je zima.

Výběr správného řešení Victron pro vaši jachtu je úkol pro odborníka. Váš odborník společnosti Victron vám s radostí pomůže získat na palubu to nejlepší z nejlepšího.

It seems like your browser does not support the latest technologies. To see this section properly, consider using a modern browser.

Schéma systému

pro systémy s lithiovými a olověnými bateriemi

Jak se výkonový profil promítne do robustního systému?

Domácí baterie
Načítání

Zařízení AC

Vše, co byste očekávali ve velkém domě, najdete také v luxusním domě. Všechna tato zařízení potřebují ke svému provozu střídavý proud. Představte si:

 • Herní místnost
 • Televize
 • Kancelář s počítači atd.
 • Nabíječky telefonů
 • Lednice a mrazák
 • Kávovar
 • Pekárna na chleba
 • Myčka
 • Mikrovlnná trouba
 • Mixér
 • Chladič na víno
 • Pračka
 • Sušička

BatteryProtect

Přílišné vybíjení baterie ji poškodí. Přidání funkce Victron BatteryProtect odpojí baterii, když napětí klesne pod přednastavenou úroveň. Žádné poškození.

There is more to a Victron BatteryProtect. Built-in shutdown delays ensure vital electronics aren’t disconnected in error, i.e. when starting an engine causes a short drop in voltage. It will also automatically reconnect everything when the battery is sufficiently recharged.

Propojovač baterií

The Cyrix BatteryCombiner is the only safe way to connect the house battery to the starter battery (to start your boat’s engines). With a BatteryCombiner you can charge the house battery from the alternator without running the risk of draining the starter battery (which always should be ready to go). When other sources of power are available (eg. shore/solar/generator power), the Cyrix BatteryCombiner will allow bi-directional charging from the house battery to the starter battery.

Když je napětí startovací a domácí baterie stejné, použijte Cyrix: jeho jmenovitý proud by měl být stejný nebo větší než jmenovitý proud alternátoru. Pokud je domácí baterie lithiová a proud alternátorů je menší než u domácí baterie, nebo když se napětí startovací a domácí baterie liší: použijte střídač DC-DC nebo Buck-Boost.

Battery Management Systems

Battery management systems take excellent care of Lithium batteries, protecting the individual cells of LiFePO4 batteries against over voltage, under voltage and over temperature and will shut down or reduce charging (VE.Bus products only) or disconnect the loads when this occurs.

Victron Energy offers several BMS options, in general the VE.Bus BMS and smallBMS signal separate devices to disconnect the charging (Inverter/Chargers, Cyrix-Li, DC-DC chargers) or disconnect the loads (BatteryProtect, Inverter/Charger), the modular Lynx distribution system features the Lynx BMS and other modules for more control over the DC busbar. For vehicles and boats all-in-one functionalities are available in the Smart BMS versions for Victron Lithium batteries, but also include current limiting to protect the alternator from overheating and BatteryProtect-like functionality to shut down the loads when pre-set critical battery conditions are met.

Victron Energy also offers full flexibility when it comes to selecting a third-party off-grid battery bank (and their BMS) of choice. A large number of well supported Lithium battery manufacturers can be easily integrated through the use of a mandatory GX-device. This flexibility enables our customers to perfectly match their off-grid needs for their unique power situation. When working with unsupported brands, a Victron Energy Battery Monitor is required to pass on accurate state of charge readings to the wider system.

Podívejte se na všechny naše systémy pro správu baterií

Sledovače stavu baterií

Sledovač stavu baterií je jako „palivoměr“ pro vaši baterii. Zaznamenává, kolik energie je spotřebováno a nabito. Sledovač stavu baterií vypočítává stav nabití, zbývající kapacitu a čas do vybití. Napětí baterie neposkytuje přesnou indikaci o nabití baterie (zejména ne při zatížení). Sledovač stavu baterií ano.

Sledovače stavu baterií Victron Energy sledují historická data, jako je počet nabíjecích cyklů, nejhlubší vybití, nejvyšší napětí, nejnižší napětí a tak dále. Upozorní vás na kritické stavy, jako je nízké napětí nebo nízké nabití, a může dokonce vypnout celý zdroj napájení, aby nedošlo k drahému poškození baterie, nebo může spustit generátor.

Victron nabízí sledovače stavu baterií s nebo bez displeje, verze Smart vám umožní sledovat podrobná data a upravovat nastavení v naší bezplatné aplikaci VictronConnect.

Většina systémů založených na lithiových bateriích vyžaduje systém správy baterií, který může zasílat informace o baterii do širšího systému. V tomto případě může být sledovač stavu baterií nadbytečný. Další informace naleznete v části Sledovač stavu baterií. Podívejte se na všechny naše sledovače stavu baterií

Boat engines

Large yachts are equipped with marine engines similar to those in commercial vessels. The engines are designed to run continuously, for weeks on end. They come with high-output alternators to charge the engine batteries, drive fuel pumps, etc. They are also intended to power DC equipment like the desalination plant, winches, navigation, refrigeration, etc.

Boat Network

Keeping grips on all the systems on board can be a hassle. The solution: tie everything together in a single boat network using NMEA communication standards. Your boat network can include navigation equipment, tank senders, battery monitoring and much more. The status information can trigger alarms and shutdowns, adding to the safety on board. The Cerbo GX now supports the NMEA2000 out protocol, allowing you to monitor your boat’s network of systems from wherever you are.

Cerbo GX

The Victron Cerbo GX is the communication-centre of your boat’s installation, allowing you to always have perfect control from wherever you are and maximises its performance. Simply connect through our Victron Remote Management (VRM) portal, or access directly, using the optional GX Touch 50 screen, a Multi Functional Display or our VictronConnect app thanks to its added Bluetooth capability.

The Victron Cerbo GX is an easy to use visual system. Instantly monitor the battery state of charge, power consumption, power harvest from PV, generator, and mains, or check tank levels and temperature measurements. Easily control the shore power input current limit, (auto)start/stop generator(s) or even set quiet periods to avoid starting the generator in the middle of the night. Change any setting to optimise the system, follow up on alerts, perform diagnostic checks and resolve challenges remotely. The Cerbo GX turns any power challenge into an effortless experience.

Námořní elektronika

A luxury yacht has a lot of DC equipment on board. Most of these devices are needed to safely operate the ship. The battery should be big enough to support them even when the ship’s engines and generators aren’t running.

 • Ovládací panel lodi
 • Echo/log sonda
 • Mapový plotter
 • Navigace / GPS
 • Navtex
 • Autopilot
 • Celopásmové rádio
 • Satelitní komunikace
 • Námořní systémy identifikace
 • Navigační světla
 • Čerpadla
 • Dmychadla
 • Vnitřní osvětlení
 • Hifi

Generator

Large yachts are often equipped with two or more generators. The main generator (i.e. 50 kW) covers all the power you’ll need to throw a big party. A quiet, smaller generator (i.e. 8 kW) could be used with less people on board or power the air conditioning at night when it’s hot out there, or the floor’s heating when it’s cold.

Adding batteries and Victron’s PowerAssist creates a smart hybrid power concept. It comes with several advantages:

 • Longer generator free periods.
 • Reduced rating of the generator.
 • Reduces shore power requirement.
 • Uninterrupted AC power on board.
 • Increase redundancy and therefore safety.

Bigger yachts with large Lithium (house) battery banks can also have dedicated DC-DC generators to directly charge the batteries.

GX GSM Dongle

A GX GSM module will give you 3G internet connectivity to the on board systems. When the boat is in range of a 3G network, it will send data to the VRM website and you can monitor the boat from your smartphone. The GSM module adds tracking the boat, recording your trips and putting up a geo-fence around the boat. You will get an alert via mail when the boat travels outside the geo-fence area.

Moduly GX 4G

Modul GX 4G přidá vašemu systému Victron Energy mobilní připojení k internetu. Když je váš systém v dosahu 4G sítě, odešle data na webovou stránku VRM a vy můžete systém sledovat ze svého smartphonu. Modul přidává GPS sledování, zaznamenává vaše cesty a umístí geo-plot kolem instalace. Obdržíte upozornění e-mailem, když se systém dostane mimo oblast geografického plotu.

Victron Energy nabízí několik 4G modulů a modem GlobalLink 520, které fungují prvních pět let bez jakýchkoliv měsíčních poplatků nebo předplatného, a několik modulů 4G. Podívejte se na naše 4G modemy Podívejte se na náš GlobalLink 520

House battery

The house battery stores power for the boat’s electrical system. Large yachts come with large power demands and the house battery should have a very large capacity.

For a house battery you can choose from two types: lead-acid and lithium. There are various reasons to favour one over the other. Here are a few common ones:

 • Choose Lead-Acid when:
 • Use occasionally
 • Lower purchase cost
 • Weight and space are not an issue
 • Normal charging
 • Choose Lithium when:
 • Use daily
 • Lower cost per cycle
 • Weight and space considerations
 • Fast charging

House battery

The house battery stores power for the boat’s electrical system. Large yachts come with large power demands and the house battery should have a very large capacity.

For a house battery you can choose from two types: lead-acid and lithium. There are various reasons to favour one over the other. Here are a few common ones:

 • Choose Lead-Acid when:
 • Use occasionally
 • Lower purchase cost
 • Weight and space are not an issue
 • Normal charging
 • Choose Lithium when:
 • Use daily
 • Lower cost per cycle
 • Weight and space considerations
 • Fast charging

Isolation Transformer

An isolation transformer prevents electrolytic corrosion. The transformer is mounted directly behind the shore power connector on board. It blocks DC currents that might leak through the shore power earth terminal. These currents can cause corrosion to all metal parts under water, like the hull, propeller, shaft, etc. The isolation transformer should have the same power rating as the incoming shore power.

It’s a misunderstanding that galvanic corrosion occurs only in metal and aluminium hulls. In fact it can occur on any boat as soon as a metallic part (the shaft and propeller) is in contact with water. Galvanic corrosion will quickly dissolve your sacrificial anodes, and attack the shaft, propeller and other metal parts in contact with water as soon as the boat is connected to the shore-side supply. It might therefore be tempting not to connect the ground conductor: this is however extremely dangerous because Ground Fault Current Interrupters will not work nor will a fuse blow in case of a short circuit to a metal part on the boat.

The safe option is to use an isolation transformer for metal boats or boats with bigger systems, sized in line with how much Watts the boat will consume from shore power.

Inverter/Charger

A large yacht will take a three phase shore power supply. The large generator on board will also deliver three phases; it will run most of the day. A smaller second generator (in hybrid combination with the batteries) could be used with less people on board. a super silent version could power the air conditioning at night when it’s hot out there, or the floor’s heating when it’s cold. Without airconditioning, the inverter/charger can supply power from batteries during the night and act as a backup for the generator(s).

 • Victron inverter/chargers come with a handful of outstanding features:
 • PowerControl: automatically manage battery charging to prevent an overload of the generator or shore power.
 • PowerAssist: uses the batteries as a buffer to assist the generators or shore power during peak power demand.
 • Perfect power: even sensitive devices run flawlessly and uninterrupted on the pure sine wave power.
 • High peak-power: use heavy motorised equipment without overheating.
 • Optimize the use of a larger main generator and a smaller secondary generator.
 • Use the power stored in batteries to create a quiet generator free period.
 • Increase redundancy and safety.
 • Low self consumption.
 • Multiple Quattros can be joined to create a three phase supply upwards of 60kW (Victron can even size up to 180kVa, but that’s way too much for a Yacht).

Thanks to Victron’s PowerAssist, the generator doesn’t have to be sized for the maximum load. You can use a smaller generator which is cheaper to install, uses less fuel and produces less noise. Also, peak demand can be met by combining the generator with Victron Quattro inverter/chargers.

A three phase inverter/charger system always consists of three interconnected inverter/chargers. Throughout the boat you’ll find three phase and single phase loads. The three phases are split into several single and three phase groups. Each group powers a number of devices. There is a switchboard in the boat, like you’ll find in your home.

Lynx ion BMS

The Lynx Ion BMS is a dedicated battery management system (BMS) that protects lithium batteries against deep discharges, overcharging and high temperatures. When critical values are exceeded, the BMS acts immediately: loads are disconnected physically in case of a deep discharge and charging is stopped when there is a risk of overcharging. High temperatures trigger an immediate end to both charging and discharging.

The Lynx Ion BMS is tailored for the 24 or 48 Volt HE lithium batteries. It comes in two ratings of 400 and 1,000 Amps to fit even the biggest systems. Loads and charging power are disconnected automatically in case of deep discharges, overcharges and high temperatures. Battery monitoring is built into the The Lynx Ion BMS; no separate battery monitor is needed.

Integrace MFD GX

The Victron integration between our GX range and several leading Multi Functional Display manufacturer brands enables you to easily connect an MDF to the heart of your power system such as the Cerbo GX, or the GX enabled Multiplus-II GX. Once connected you can easily monitor and control your boat’s power system, right on your Glass Bridge.

3 Phase Loads

Everything is bigger on large luxury yachts. DC or single phase AC often isn’t enough to run the powerful thrusters, winches, pumps and pressure-washers. They need three phase AC to quench their thirst for power.

Professional kitchens and catering equipment come with appliances that take three phase AC. The boat might also have a three phase electrical boiler to provide hot water to several bathrooms and taps at the same time.

Examples of three phase equipment:

 • Heavy windlass
 • Heavy pumps
 • Hydrophore
 • Deck winches
 • Bow thruster
 • Stern thruster
 • Boiler
 • Professional kitchen equipment
 • Desalination plant
 • Air conditioning

Orion-TR Smart DC/DC charger

The Orion-Tr Smart DC/DC charger is used in dual battery systems, where the (smart) alternator and the start battery are used to charge the service battery (of equal or different voltages). The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries and can be parallel connected to increase the output current.

Charging lithium batteries from the alternator

Alternators cannot be connected directly to most lithium batteries. A lithium battery will draw more current than the alternator can supply, which may result in alternator damage. A Orion-Tr Smart DC/DC charger solves this problem: it acts as a current limiter between the alternator and the battery: the battery can be safely charged without blowing up the alternator.

Please check your manufacturer for the maximum charging current of your alternator and size the configuration of DC-DC converters accordingly (the current rating of the DC/DC charger has to be less than the alternator’s current rating, or programmed to deliver less Amps).

Starter Battery

The starter battery is needed to start your boat’s engines. These batteries are different from house batteries and engineered to deal with a large discharge current. The starter batteries should be ready to go. Always use a BatteryCombiner to connect the starter batteries to the rest of the electrical system; it prevents an accidental drain of power.

Solar panels

More and more yachts area equipped with solar panels. Although they will never be able to cater for all the power needed, they can reduce the running time of the generator and fuel costs. Victron offers a wide range of highly efficient solar panels that are just perfect for marine use.

Shore Power

Usually shore power is available in the marina; it is used to run large AC equipment on board and recharge the batteries. Larger boats need a three phase supply. Sometimes shore power can’t provide enough power to cater for the total AC load of the boat. It might also just be single phase.

Often shore power is limited in how much power you can draw, i.e. just 10 Amps. Berths with higher ratings might not always be available. Victron inverter/chargers allow you set a maximum shore power current. Now you can charge your batteries and turn on any equipment without blowing a fuse. Thanks to Victron’s PowerAssist, the generator and batteries can automatically bridge the gap between supply and demand.

Sometimes shore power is less than perfect. You might run into voltage drops if you’re at the far end of the harbour. There could also be power surges, which could harm sensitive equipment on board. Victron’s inverter/chargers smooth out these problems and turn bad power into perfect power.

Solar charger

A solar charger harvests the power from the solar panels to charge the house batteries. Solar chargers have the same charging cycles as a regular, fully automatic, battery charger.

In a marine environment, the performance of solar panels changes constantly. Victron’s solar controllers use ultra fast maximum power point tracking to squeeze every drop of power out of the panels.

GX Touch

The GX Touch 50 display allows you to have an instant overview of your system and adjust settings in the blink of an eye. Simply connected to the Cerbo GX with one cable, its super slim 5 inch waterproof design and its top-mountable setup bring a lot of flexibility when creating a crisp and clean dashboard.

VictronConnect

All Victron products on your boat can be monitored and controlled from the palm of your hand. Just connect the VictronConnect App via Bluetooth and you’ll have direct access to values like battery voltage and current. You can also turn devices on or off, as well as change their settings.

See what the VictronConnect app can do

VRM - Vzdálená správa Victron

Sledování a správa

Sledujte a spravujte systémy Victron Energy odkudkoli a včas odhalte potenciální problémy pomocí výstražných zpráv a alarmů. S VRM máte vždy dokonalou kontrolu, ať jste kdekoli.

VRM funguje se zařízením GX, jako je Cerbo GX s připojením k internetu, GlobalLink 520 nebo GSM LTE 4-g pro menší systémy.

Monitorování

Sledujte stav nabití baterie, spotřebu energie, sklizeň energie ze solárních panelů, generátoru a sítě v reálném čase. Optimalizujte sklizeň a využití energie pomocí historických grafů a podrobných analytických zpráv. Odhalte potenciální problémy včas nastavením výstrah a jejich následným sledováním, abyste předešli naprostému selhání systému.

Správa

Snadno zkontrolujte připojení k síti a vstupní proudový limit, zapněte střídač, (automaticky) spusťte / zastavte generátor nebo dokonce můžete nastavit období klidu, aby se generátor nespustil uprostřed noci. Přes portál VRM můžete změnit jakékoli nastavení, sledovat alarmy, provádět diagnostické kontroly a řešit problémy, ať jste kdekoli.

Podívejte se na všechna naše zařízení GX

Systém pro správu baterií Lynx Smart BMS

Lynx Smart BMS je vyhrazený systém správy baterií pro lithiové baterie Victron Smart (pro lithiové baterie jiné než Victron, viz níže). Pro naši řadu lithiových baterií Smart Lithium je k dispozici několik BMS (systémů správy baterií). Zařízení Lynx Smart je tou nejbohatší a nejkompletnější variantou. Jeho hlavní rysy jsou:

 • Vestavěný stykač 500 A, používaný jako záložní bezpečnostní mechanismus a k dispozici také jako dálkově ovladatelný hlavní vypínač.
 • Sledovač stavu baterie, indikující stav nabití v procentech a další údaje.
 • Signál předběžného poplachu: poskytuje varování předtím, než se systém vypne kvůli – například – nízkému napětí článku.
 • Bluetooth pro použití s naší aplikací VictronConnect pro nastavení a monitorování.
 • Místní a vzdálené monitorování pomocí zařízení Victron GX, například Cerbo GX.

Systém pro správu baterií

Vyhrazený systém správy baterií (BMS), který chrání lithiové baterie Victron Lithium Smart před hlubokým vybitím, přebíjením a vysokými teplotami. Při překročení kritických hodnot BMS okamžitě zasáhne: zátěže jsou fyzicky odpojeny v případě hlubokého vybití a nabíjení je zastaveno, když hrozí přebití. Vysoké teploty vedou k okamžitému ukončení nabíjení i vybíjení.

Sledování stavu baterie

Sledování stavu baterie je zabudováno do systému Lynx Smart BMS; není potřeba žádný samostatný sledovač stavu baterií. Přes Bluetooth lze stav baterie sledovat pomocí aplikace VictronConnect, pokud je připojeno zařízení GX, nebo také pomocí VRM, našeho portálu vzdálené správy.

Distribuční systém Lynx

Tento produkt je součástí modulárního systému Lynx, který také poskytuje Lynx Distributor, což je modulární DC přípojnice obsahující 4 DC pojistky a sleduje jejich stav přes VictronConnect a VRM a další DC připojení pro zajištění distribuce, jištění, sledování stavu baterie a/nebo správu lithiové baterie.

Lithiové baterie jiné než Victron

Systém Lynx lze také použít pro DC distribuci a sledování stavu lithiových baterií jiných značek než Victron. V takovém případě vyměňte Lynx Smart BMS za Lynx Shunt VE.Can pro sledování stavu jakékoli jiné baterie. Zobrazit všechny moduly Lynx

Lynx Distributor

The Lynx Distributor is a modular DC busbar, with locations for four DC fuses. It will monitor the status of each fuse, and indicate its condition with a LED on the front. When connected to a Lynx Smart BMS or Lynx Shunt, the status of the fuses will be visible in VictronConnect and VRM (when the Lynx Smart BMS is connected to a GX-device).

Multiple Lynx Distributors can be used to connect all the DC-loads and charge sources on one side of the BMS, on the other side, a Lynx Power In (without fuses) or another Lynx Distributor (with fuses) can be used to connect the battery bank to the modular busbar.

Lynx Distribution system

This product is part of the modular Lynx busbar system that also provides the Lynx Smart BMS, a dedicated Battery Management System for Victron Lithium Smart Batteries (for non Victron Lithium batteries, use the Lynx Shunt).

Zobrazit všechny moduly Lynx

Zdá se, že váš prohlížeč nepodporuje nejnovější technologie pro zobrazení této části, zvažte použití moderního prohlížeče.

Ponořte se do světa námořní energie

Najděte svého místního prodejce

Naše dobře zavedená celosvětová síť místních odborníků společnosti Victron, kteří jsou ochotni vám pomoci najít optimální řešení.

Spolehněte se na naše celosvětové služby

Ve společnosti Victron považujeme za nezbytné, poskytnout našim zákazníkům služby a podporu rychle a kompetentně. To je důvod, proč naše celosvětová síť odborníků Victron nabízí nejvyšší úroveň technického know-how a je odhodlána provádět opravy co nejrychleji.

Takže můžete vyrazit nebo pokračovat v cestě kamkoli..